Jak saunować w HOT SPOT?

1. Aby cieszyć się z walorów prozdrowotnych kąpieli saunowych zalecamy korzystanie z sauny dwa razy w tygodniu. Należy wtedy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu (przynajmniej 2 godziny).

2. Przed rozpoczęciem saunowania należy:
– na około 2 godziny przed rozpoczęciem saunowania zjeść lekki posiłek
– załatwić potrzeby fizjologiczne
– rozebrać się nie zapominając o biżuterii, zegarkach i innych ozdobach w szczególności metalowych, gdyż mogą one spowodować poparzenie ciała
– umyć dokładnie całe ciało pod prysznicem używając do tego mydła/żelu pod prysznic, a następnie dokładnie wytrzeć się do sucha
– jeśli stopy są zimne, ogrzać je w ciepłej wodzie

3. Przed wejściem do sauny suchej należy zdjąć klapki i zostawić je na zewnątrz, następnie wejść do sauny i usiąść na odpowiednim dla siebie poziomie (im wyżej, tym cieplej). Należy pamiętać o tym, że całe ciało musi spoczywać na ręczniku, tak aby żadna jego część nie dotykała bezpośrednio drewna w saunie. Dopuszcza się leżenie w saunie, lecz na zakończenie fazy nagrzewania w tej pozycji powinno się przyjąć pozycję siedzącą na minimum minutę. Zaleca się odkrycie jak największej części ciała tak, by było ono wystawione na działanie temperatury i wilgoci, a także żeby zwiększyć powierzchnię odparowywania potu. W saunie suchej zaleca się pobyt nie dłuższy niż 15 minut.

4. Przed wejściem do łaźni parowej należy zdjąć klapki i wszelkie odzienie, nie zabieramy do środka ręcznika. Przed zajęciem miejsca w łaźni parowej korzystamy z węża z wodą i polewamy siedzisko i miejsce na nogi, a następnie siadamy wygodnie. Po zakończeniu saunowania spłukujemy ponownie miejsce, w którym siedzieliśmy.

5. Proces saunowania w saunie suchej składa się z 3 faz:
– Nagrzewanie (kąpiel saunowa) – trwa średnio od 7 do 15 minut. Osoby początkujące powinny zaczynać od niższych ławek (tam temperatura jest niższa).
– Obmycie ciała z potu i schładzanie (prysznic, basen z zimną wodą). Należy wziąć letni prysznic, by opłukać pot z ciała zanim zamkną się pory w skórze. Następnie schładzamy się kierując zimny strumień wody od stóp ku górze (w kierunku serca), a dopiero na końcu schładzamy głowę i kark.
– Odpoczynek – powinien trwać przynajmniej tyle, ile czasu spędziliśmy w saunie.

Pamiętaj, że w zbiornikach z ciepłą wodą, organizm nie odpoczywa, lecz dalej się nagrzewa. W tej fazie istotne jest również uzupełnienie płynów!

Rozpoczęcie kolejnego pełnego cyklu/wejście na kolejny seans powinno odbyć, gdy tętno powróci do wartości spoczynkowych (60-100 uderzeń serca na minutę u osób dorosłych).

Zaleca się powtórzenie całego procesu minimum trzykrotnie.

6. Przed opuszczeniem saunarium powinno się wydłużyć ostatni odpoczynek, aby pozwolić organizmowi wrócić do normalnej temperatury i zakończyć intensywne pocenie się ciała, a chłodny prysznic pozwoli zamknąć pory w skórze. 

Rytuały/seanse/ceremonie saunowe są grupowymi sesjami w saunie, o konkretnie określonych godzinach, w konkretnie określonej saunie. Różnią się intensywnością, długością trwania, charakterem i oczekiwanym efektem. Rytuały relaksacyjne mają za zadanie wyciszyć saunowiczów, a seanse gorące doprowadzić do intensywnego wygrzania i wypocenia, a każdy z nich przenosi nas na kilkanaście minut w klimat dostosowany do rodzaju ceremonii. Saunamistrz w trakcie seansu polewa kamienie wodą i przy pomocy ręczników, wachlarzy, czy witek rozprowadza gorącą parę wodną z aromatami po saunie na saunowiczów, najczęściej w rytm muzyki. Zapewnia to doznania dla każdego ze zmysłów i pozwala na obniżenie napięcia i stresu. Efekt dopełniany jest dobroczynnym działaniem naturalnych olejków eterycznych wdychanych w trakcie rytuałów.

Seanse są usługą dodatkową, z której można skorzystać bez dodatkowych opłat w trakcie pobytu w saunarium w miarę dostępności miejsca w saunie.