Kominki – czy warto założyć kominek w swoim domu?

Kominek
Kominki, fot. keresi72, Pixabay.com

Bez wątpienia kominki w domu pełnią wiele funkcji i mają wiele zalet. Nie ulega też wątpliwości, że w obecnych czasach budowa kominka we własnym domu może być posunięciem ryzykownym.

Posiadanie kominków w domu to od zawsze marzenie wielu Polaków. Nie od dziś wiadomo, że kominek pełni nie tylko rolę źródła ciepła w domu, bo posiada także funkcje niedostępne innym, alternatywnych źródłom ogrzewania. Kominek tworzy niezwykły wyjątkowy nastrój w domu (nie od dziś wiadomo, że z tego powodu, salon z palącym się w tle kominkiem jest bohaterem wielu reklam najróżniejszych produktów). Kominek jest głęboko zakorzenioną w naszej podświadomości metaforą ciepła, uczucia, bliskości, miłości i bezpieczeństwa. Z tych względów z pewnością warto mieć kominek w swoim domu.

Dzisiaj, w dobie rosnących dochodów Polaków, na przeszkodzie budowy nowoczesnego i pięknego kominka w domu nie stoją także względy finansowe. Na skorzystanie z usług firm oferujących montaż i budowę kominków stać w tej chwili już przysłowiowego przeciętnego Kowalskiego. Jednak budowa tradycyjnego kominka w domu obecnie może wiązać się z pewnym ryzykiem i może być przyczyną pewnych niedogodności.

Do głównych i do tego bardzo istotnych argumentów przeciwko budowie kominka są względy ekologiczne. Spalanie paliw stałych (w tym palonego w kominkach drewna) jest obecnie jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości powietrza. Już w tej chwili, co prawda na razie tylko w jednym polskim mieście (Kraków), wprowadzony został całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, a więc także całkowity zakaz palenia w tradycyjnych kominkach. Jeśli nawet zakaz nie zostanie rozszerzony na inne miasta, to i tak rosnąca świadomość tego, że kominki przyczyniają się do pogarszania jakości powietrza może powodować dyskomfort z używania kominka i w konsekwencji z radości jego posiadania.

Jeśli zdecydujemy, że tradycyjny kominek nie jest dla nas – co wtedy? Wydaje się, że warte do przemyślenia jest posiadanie innych niż tradycyjne, coraz bardziej popularnych, alternatywnych kominków. Myślę tu o kominkach na gaz ziemny oraz tzw. biokominkach. Oba rodzaje kominków są alternatywną wersją kominków tradycyjnych, jednak nie są tak bardzo kontrowersyjne ze względów ekologicznych. Być może nie mają aż takiej magii, jak tradycyjne kominki, ale mogą je z powodzeniem zastępować.

 

Zobacz więcej:
https://kominkigrzewcze.warszawa.pl/
https://awkrakowie.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*