Psychoterapia – czym jest i komu może pomóc?

Psycholog
fot. geralt, Pixabay.com, CC0

Psychoterapia to proces, w trakcie którego możliwe jest wprowadzanie zmian w obszarze psychicznym, który jest możliwy poprzez kontakt i dialog.

Innymi słowy psychoterapia pozwala nam na zmianę w obszarze naszej psychiki za pomocą rozmów i spotkań z psychoterapeutą. Psychoterapia jest oparta na dobrze poznanej wiedzy klinicznej, a zarazem jest zawsze dostosowana do konkretnej osoby, pacjenta który jest poddawany psychoterapii. Psychoterapia stanowi metodę leczenia zaburzeń psychicznych, poszerzania zdolności adaptacyjnych i uruchamiania nierzadko zablokowanego procesu rozwoju.

Psychoterapia pozwala na znalezienie i zrozumienie głębszych motywów działania osoby, dzięki czemu możliwa jest zmiana w sposobie myślenia pacjenta i głębokie pozytywne zmiany w jego życiu czy zachowaniu. Dojście do źródeł problemów czy trudności, co jest celem psychoterapii, pozwala na skuteczne i trwałem usunięcie ich negatywnych skutków.

Psychoterapia jest wskazana dla osób mających zarówno trudności w obszarze kondycji psychicznej (m.in. lęków, depresji, zaburzeń osobowości), jak również posiadających doświadczenia, które w sposób bolesny oddziałują na codzienne bytowanie. Wśród nich możemy wymienić chociażby takie trudności jak występowanie zaburzeń lękowych, zaburzeń depresyjnych, czy innych zaburzeń nastroju, dolegliwości psychosomatycznych, występowanie zaburzeń, które mają charakter nerwicowy (takie jak natręctwo myśli i zachowania kompulsyjne), zaburzenia jedzenia, zaburzenia osobowości, ale także takie trudności, objawy i zaburzenia jak zaniżone poczucie własnej wartości, lęk przed przyszłością, kłopoty w życiu rodzinnym, problemy w związku z partnerem czy partnerką, problemy w nawiązywaniu relacji, pojawienie się konfliktów rodzinnych czy małżeńskich, brak sensu życia, czy wypalenie zawodowe.

 

Więcej informacji: https://psychodynamika.olsztyn.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*